Ο Αίαντας Αμυνταίου στο φινάλε του πρώτου γύρου της Α κατηγορίας της ΕΚΑΣΔΥΜ, γνώρισε την ήττα από το γηπεδούχο Βελβεντό με 69-65 και με απολογισμό 3 νίκες και 4 ήττες, ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2015.

Ουσιαστικά οι παίκτες του Λάζαρου Φωτιάδη απώλεσαν τη νίκη στο τελευταίο 5λεπτο, όπου δέχθηκαν επι μέρους σκόρ 18-7 και ενώ μέχρι εκείνο το σημείο (35λεοτό) βρίσκονταν μπροστά στο σκόρ με 51-58.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, από το ξεκίνημα του, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν στο φινάλε του πρώτου μέρους να πάρουν προβάδισμα 5πόντων (37-32). Στην τρίτη περίοδο ο Αίαντας ανέβασε στροφές και έφερε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (51-50). Στα μισά της τελευταίας περιόδου, ο Αίαντας με καλή αμυντική λειτουργία, απέκτησε προβάδισμα 7πόντων (51-58) και έδειχνε ικανός να πετύχει το πρώτο του διπλό στο πρωτάθλημα, όμως η εξέλιξη δεν ήταν ανάλογη καθώς υπέστη ολοκληρωτική στο τελευταίο 5λεπτο, με συνέπεια να δεχτεί επι μέρους σκόρ 18-7 και να χάσει το παιχνίδι.

Πρώτοι σκόρερ για τον Αίαντα, αναδείχθηκαν οι Παπούλιας και Πουτούκης Αγ. με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από πλευράς νικητών ξεχώρισε ο Παπαγιοβάνης με τους 19 πόντους.

Ο παίκτης του Αίαντα, Άγγελος Πουτούκης, σχολίασε: «Στο παιχνίδι με το Βελβεντό, φτάσαμε στην πηγή και δεν καταφέραμε να πιούμε νερό.

Σε γενικές γραμμές σταθήκαμε αρκετά καλά στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, με εξαίρεση το τελευταίο άκαρπο 5λεπτο, το οποίο έμελλε να καθορίσει τη τύχη του αγώνα.

Δεν πτοούμαστε, ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος και κατά τη διάρκεια των εορτών θα έχουμε τη δυνατότητα μέσα από τις προπονήσεις και τα φιλικά να αποκτήσουμε ακόμα μεγαλύτερη συνοχή, ώστε να παρουσιαστούμε πιο έτοιμη στο δεύτερο μέρος της κατηγορίας».

10λεπτα: 15-13, 37-32ημχ., 51-50, 69-64.

Βελβεντο (Π. Ασβεστάς): Καρατζάς 9, Ζανδές 4, Θεοδωρόπουλος 11, Καραβαγγέλας, Παπαδόπουλος 7, Μελαχροινός 4, Σβίγκος, Μεντεσίδης 6, Τσιτσιόκας 9, Τρίχας, Παπαγιοβάνης 19, Νέστορας.

Αίαντας Αμυνταίου (Λ. Φωτιάδης): Κοσμίδης Γ. 6, Γαργάνης, Πουτούκης 14, Κοσμίδης Κοσμίδης Αθ. Κωστακογλου 5, Παρλάνης, Κωστόπουλος 1, Πουτούκης Δ. 8, Σταϊος 2, Τερζής 2, Παπούλιας 17, Μωυσιάδης 9.