φωτορεπορτάζ-κάμερες :
φώτο: Οδυσσέας Νικολάου | MrOdiss

Ανάμεσα σε μεγαθήρια του μηχανοκίνητου αθλητισμού και σε αγωνιστικά αυτοκίνητα πολύ μεγαλύτερης ιπποδύναμης ο Τάσος Χατζηχρήστος κατάφερε και κατέλαβε την 4η θέση για 4 δευτερόλεπτα θα βρισκόταν στην 3η θέση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Αυτοκινητιστική Λέσχη Πτολεμαΐδας ( Α.Λ.Π.) είχε 3  δυνατές συμμετοχές με τον αντιπρόεδρο της Τάσο Χατζηχρήστο με Peugeot 306 κατηγορία Ε Α7 άνω των 1600 κ.ε χρόνος 02.32.98 και τον Δημήτρη Κεχαγιά με Peugeot 106 κατηγορία Α6 χρόνος 02.41.00 και τον Χαράλαμπο Χρυσανθόπουλο με BMW M3 E36 κατηγορία Sallon Ατμοσφαιρικά που κατέλαβε την 2η θέση με χρόνο 02.26.45 οπού τα πήγανε πολύ καλά με άριστη εμφάνιση με τεχνική υποστήριξη από τον Νίκο Πολυχρονίδη (Polyxronidis Motosport Service ) ενώ μεγάλος χορηγός του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Ουζουνίδης (Ταχυμεταφορές Sprinter)
Με πολύ καλό καιρό και με την συμμετοχή πάρα πολλών θεατών πραγματοποιήθηκε στην Ελασσόνα η 1η Ανάβαση Ελασσόνας με διοργανωτή την Λέσχη Αυτοκίνητου Μοτοσικλέτας Καλλιθέας Ελασσόνας ( Λ.Α.Μ.Κ.Ε ).υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Θεσσαλίας και τη στήριξη του Δήμου Ελασσόνας καθώς βέβαια και την υποστήριξη ολόκληρης της τοπικής κοινωνίας.

Ο αγώνας ήταν ο τελευταίος της αγωνιστικής χρονιάς που προσμετρά στο Κύπελλο Αναβάσεων Βορείου Ελλάδος της Ομοσπονδίας Μηχανοκίνητου Αθλητισμού Ελλάδος ( Ο.Μ.Α.Ε.)

Μεγάλος ο αριθμός των συμμετεχόντων από όλη την Ελλάδα που έφτασε τους 35 πράγμα που σημαίνει πως ο αγώνας λόγω της πολύ καλής διαδρομής θα έχει μέλλον.

Αξίζει να σημειωθεί πως δόθηκε ιδιαίτερο βάρος από τους διοργανωτές αφού για την τέλεση του αγώνα ζητήθηκε ως Ειδική διαδρομή η Παλιά Εθνική Οδός Λάρισας -Κοζάνης οπού κλείστηκε και τις 2 μέρες από τις 10.30 εως 14.30.